innovita Ovulasyon Testi 

innovita ovulasyon testi, insan luteinik hormonunun (LH) idrarda kalitatif olarak saptanmasına yönelik immünokromatografik tabanlı tek kademeli hızlı testttir.

 

Luteinik hormonu (LH) insan idrarında her zaman vardır. LH kadınlarda ayın, hamile kalmaya en uygun gününün hemen öncesinde önemli ölçüde artış gösterir ve bu yaygın olarak LH dalgalanması olarak değerlendirilir. Bu LH artışı, yumurtlamayı tetikler bu da yumurtalıklardan yumurtanın serbest bırakıldığı anlamına gelmektedir. Yumurta, yumurtlamadan sadece 6 ile 24 saat içerisinde döllenebilir. Bu nedenle, yumurtlamanın LH artışını test ederek tespit edilmesi hamile kalmak isteyen kadınlar için çok önemli bir konumda yer almaktadır. En iyi test zamanları sabah 11:00, öğlen 15:00-17:00 ve akşam 22:00 saatleridir. Sabah erken yapılan test günün ilerleyen saatlerindeki gibi beklenilen LH değerlerine gelmez. LH artışı yakalanmak isteniyorsa, biri erken zamanda diğeri daha ileri zamanda yapılmalıdır. 

Prensip:

Ovulasyon test cihazı numune olarak idrarın damlatıldığı bir numune pedi içeren numune penceresinden oluşmaktadır. Numune pedi geçirken membran tarafından tutulmaktadır. Numune olarak damlatılan idrar örneği membran üzerinde kılcal hareketler ile ilerleyemeye başlar. Yeterli miktarda ve cihazın hassasiyeti dahilinde LH içeriyor ise, anti LH koloidal altın konjugatı ile bir bileşik oluşturarak, “T” harfinin gösterdiği test bölgesine doğru ilerler. Bu bölgede hapsedilir ve bunun sonucunda “T” bölümünde çizgi oluşur. Bu bölgedeki çizgi numunede arınılan LH varlığı ile ilişkili olduğundan dolayı test bölgesindeki çizgi ile beraber değerlendirilerek çizginin varlığı ya da yokluğu testin pozitif ya da negatif sonucunu gösterir. Bu bölgede hapsedilmeyen kolloidal altın parçacıkları kontrol çizgisini oluşturan bölgeye doğru ilerleyerek, “C” bölümünde kontrol çizgisini oluşturmak üzere LH varlığından bağımsız olarak, başarılı bir şekilde hapsedilir. Sonuçta bu bölgede oluşan çizgi cihazda yeterli miktarda örnek olduğunu, örneğin doğru bir akış seyri izlediğini göstererek bir kontrol aracı olarak görev yapmaktadır.

Testi gerçekleştirmeden önce bu kitapçıktaki bütün bilgileri okuyunuz.

Son kullanma tarihi geçmiş etiketli kiti kullanmayın.

Test şeridini tekrar kullanmayın. Test ettikten sonra çöp kutularına atın.

 

Paket İçeriği:

LH ovulasyon test stripleri,

Kullanım kılavuzu

Uyarılar ve Önlemler

1. Doğru sonuçlar alabilmek için, aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir. 

2. Kullanmadan önce kullanma talimatını mutlaka okuyunuz. 

3. Testleri kesinlikle dondurmayınız. Eğer test buzdolabında saklanmışsa ürünü kullanmadan önce oda sıcaklığına getiriniz. Deney oda sıcaklığında ( 15 … 30°C arasında) yapılmalıdır. 

4. Son kullanma tarihini geçmiş testleri kullanmayınız. 

5. Numune olarak yalnızca insan idrarı kullanınız. 

6. Test stribini maksimum daldırma çizgisinin üzerinde numune içerisinde batırmayınız. 

7. Deney esnasında, kozmetik uygulaması yapılmamalı, gıda veya herhangi bir içecek tüketilmemeli ve sigara içilmemelidir. 

8. Sadece vücut dışı teşhis amaçlıdır. 

9. Tek kullanımlık bir testtir.

Ne zaman test yapılmadır?

Test günün herhangi bir zamanında yapılabilir ancak tercihen sabah saat 10:00’dan sonra ve akşam 20:00’den önce yapılmalıdır. Eğer günde iki kez test yapılacaksa her iki test arasında 8 saat olması kısa LH artışlarını yakalamakta yardımcı olacaktır. Test her tekrarlanan gün için aynı zamanlarda yapılmalıdır. Teste başlamadan iki saat önce sıvı almayı yavaşlatın. Teste başlama zamanınızı bulmak için, normal adet döneminizin uzunluğunu belirleyin. Adet dönemi uzunluğu, bir dönemin başlangıcı (ilk kanama zamanı) ile bir diğer kanamanın başlangıç zamanının öncesidir. İlk kanama gününü sayın ve bunu ilk gün olarak belirleyin. Eğer adet düzensizliği var ise her ay bir kaç günden daha fazla sapma gösteriyorsa, son 3 ayın ortalama gün sayısını alın.

 

LH artışı nasıl fark edilir?

Her bir testin sonuçlarını okuduktan sonra, LH artışına karar verilebilir. Test sonucu pozitifse, muhtemelen, LH artışını yaşıyor olabilirsiniz. Test sonucunuz negatif ise LH artışı görünmüyor demektir. LH artışı, biyolojik faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber bir ile üç gün arasında sürebilir. Kontrol çizgisinden daha açık pembe test bandı idrarınızda çok düşük miktarda LH olduğunu göstermektedir.

 

Cut off Değeri: 

İdrarda 25 mlU/ml LH değerini saptsayabilir. 

Test Yapılmaya Ne Zaman Son Verilmeli:

Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece LH tespit edildikten sonra yeni bir test yapılmasına gerek yoktur.

Saklama Koşulları:

Testler oda sıcaklığında (4 … 30°C arasında) saklanmalıdır. Kesinlikle dondurulmamalıdır. Bu saklama koşulları altında ürünün poşeti açılmadığı sürece poşet üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar stabil olarak çalışır.

Numune Toplama ve Numuneyi Hazırlama:

1. İdrar numunesi temiz ve kuru plastik ya da cam bir kapta herhangi bir

 katkı maddesi ya da koruyucu eklemeden toplanmalıdır.

2. Toplanan idrar oda sıcaklığında sadece 24 saat içerisinde kullanılabilir.

 

Testin Limitleri

1. Bu test sadece insan idrarında kullanım için tasarlanmıştır.

2. İdrarda bulunan karıştırıcı maddelerden veya üreticinin kontrolü dışında olan test ile ilgili teknik uygulama hataları gibi etkilerden dolayı oluşabilecek yalancı sonuçların görülmesi ihtimali her zaman bulunmaktadır.

3. Bu testin sonuçları kesin teşhis koymak için yeterli değildir. Testin sonuçları ışığında en sonra teşhis doktor tarafından yapılmalıdır.